BO‘LAJAK PEDAGOGIKA FANI O‘QITUVCHILARIDA SUGGESTIV QOBILIYATNI RIVOJLANTIRISHNING IJTIMOIY-PEDAGOGIK ZARURATI
Shermatova Manzura Ikromjonovna “University of Business and Science” NOTM Pedagogika va psixologiya kafedrasi o‘qituvchisi
• Shermatova Manzura Ikromjonovna TerDU
bo‘lajak pedagogika fani o‘qituvchilari, ta’lim jarayoni, suggestiv qobiliyat, ijtimoiy zarurat.
Bugungi kunda pedagogik ta’lim kontseptsiyasi avvalo o‘qituvchi ijodiy qobiliyatini rivojlantirishni, ularni yuksak kasbiy – pedagogik mahorat cho‘qqisiga ko‘tarishni talab etmoqda. Bugun pedagogning pedagogik qobiliyati, e’tiqodi va o‘quv jarayonini yaxshi bilishi ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot va ijtimoiy hayot uchun katta ahamiyatga ega. Pedagog jamiyatning a’zosi sifatida o‘z mavqeyi va faol o‘rnini o‘quvchilarga namoyish eta olishi, uning jamiyat va o‘z jamoasidagi o‘rni, tanlagan kasbi, o‘qitayotgan predmeti bo‘yicha chuqur bilimga ega bo‘lishi, talab va qoidalarga amal qilishi, me’yor va qonunlarni xurmat qilishi lozim. shuningdek, pedagogning bilimdonligi uning yangi bilimlar, o‘zi tanlagan soxasidagi yangiliklarga nisbatan qiziqishida namoyon bo‘ladi.
Березуцкая Ю.П. Подготовка организаторов образования к анализу управленческой деятельно- сти на основе системы мотивационного программно-целевого управления: Автореф. дис. ... канд. пед. наук. – Барнаул, 1999. – 17 с.
Майоров А.Н., Сахарчук Л.Б., Сотов А.В. Элементы педагогического мониторинга и регио- нальных стандартов в управлении. – СПб., 1992. – 35 с.
Турғунов С.Т. Таълим муассасаси раҳбарлари бошқарув фаолияти самарадорлигининг назарий асослари // Касб-ҳунар таълими.– 2006. – № 1. – 55-222-б.